Jump to content

සැකිල්ල:inflection of

Wiktionary වෙතින්
term: යන යෙදුමෙහි inflection

This template is used to create definition lines for inflected (non-lemma) forms. For example, goes, going, went and gone are non-lemma forms of the lemma go, and {{inflection of}} can be used to show the relationship between the lemma and respective non-lemma forms.

This template takes the same general parameters as {{l}} and {{m}}, and it uses the same post-processing on the parameters. This includes script detection, removing diacritics, processing embedded links, and so on.

Parameters[සංස්කරණය]

|1= (required)
The language code of the lemma, of which this term is an inflection. See Wiktionary:List of languages. The parameter |lang= is a deprecated synonym; please do not use. If this is used, all numbered parameters move down by one.
|2= (required)
The lemma of which this term is an inflection. A link is created to the lemma, similar to links created using {{l}} and {{m}} (but normally displayed in upright boldface). To specify more than one lemma, separate them by commas. Inline modifiers can also be attached to individual lemmas to specify transliteration, qualifiers, etc. See the section below on multiple lemmas and inline modifiers.
|3= or |alt=
The alternative display form of the lemma. This works like the third parameter of {{l}} and {{m}}.
|4= (required), |5= ... etc.
One or more grammar tags to show. These give the definition by describing the relevant grammatical properties of this inflected form. A grammar tag can potentially be any text, but certain tags such as nominative, feminine, first-person or subjunctive that are recognized internally will automatically be linked to the appropriate entry in Appendix:Glossary (or in some cases, to the relevant Wiktionary or Wikipedia entry). As an example, nominative is displayed as nominative, with an appropriate link. Certain tags are recognised as shortcuts and are equivalent to spelling out the tag. For example, 1 is equivalent to first-person; both will be displayed as first-person. Similarly, f is equivalent to feminine, and nom is equivalent to nominative. The full, up-to-date list of recognized tags and their shortcuts and display forms is specified below.
Multiple tags are normally separated by spaces, so that e.g. nom|f|s will be displayed as nominative feminine singular. However, when punctuation characters are used as tags, they will be displayed appropriately for that punctuation character. For example, nom|,|with|3|s|object will display as nominative, with third-person singular object (i.e. without a space preceding the comma). Among the punctuation characters recognized and handled correctly are comma, colon, parens, brackets, slash, and hyphen. The full list can be found below.
It is also possible to put // separators between one or more tags or shortcuts to create a list separated by slashes. For example, writing nom//acc will expand to nominative/accusative, and writing nom//acc//voc//dat will expand to nominative/accusative/vocative/dative.
The inflection tag ; is recognized specially and is used to separate two inflections of the same word. Sets of tags separated by a semicolon tag will be displayed on separate lines. See examples below.
|t= or |gloss=
A gloss or short translation of the lemma. Normally not needed, but can be used to disambiguate homonymous lemmas, i.e. multiple lemmas that happen to be spelled the same way, and where the inflected term may be a form of only one of the lemmas. For example, rang is the past tense of ring (to sound (e.g. a bell)) but not of the homonymous verb ring (to surround), whose past tense is ringed. In such cases, you can also use the |id= parameter to link the lemma to the appropriate section of the page.
|tr=
Transliteration of the lemma, if written in a non-Latin script and the automatically-generated transliteration is either missing or incorrect.
|ts=
Transcription of the lemma, for non-Latin-script terms whose transliteration is markedly different from the actual pronunciation. Should not be used for IPA pronunciations. See {{l}}.
|g=
Gender and number of the lemma. See Module:gender and number for details. To specify multiple gender/number specs for a single lemma, separate them with a comma. Normally not needed, but could be used e.g. to disambiguate homonymous lemmas; see the discussion under the |t= parameter for more information.
|p= or |POS=
Categorization part-of-speech tag of the lemma, or an abbreviation thereof (see below). Not displayed; used *ONLY* for categorization purposes, depending on the particular inflection tags and the language in question. Note that there are related templates {{noun form of}}, {{verb form of}} and {{adj form of}}, which are exactly like {{inflection of}} but automatically set (respectively) the |p=n, |p=v and |p=a parameters.
|pos=
Displayed part-of-speech indication for lemma. See {{l}}. *NOT* the same as the categorization part of speech tag in |p=. The value of this parameter is displayed in parens after the lemma link, similarly to how other links work. Rarely needed.
|lit=
A literal translation for the lemma. See {{l}}. Rarely needed.
|id=
A sense ID for the lemma, which links to anchors on the page set by the {{senseid}} template. Can be used e.g. to disambiguate homonymous lemmas; see the discussion under the |t= parameter for more information.
|sc=
The script code (see Wiktionary:Scripts) for the script that the lemma is written in. See {{l}}. Rarely needed as it is autodetected (usually correctly).
|enclitic=
One or more enclitics that are attached to the inflected form being described. This is useful in agglutinative languages such as Finnish that support enclitics being attached to inflected forms. See Example 5 below. To specify more than one enclitic, separate them by commas. Inline modifiers can also be attached to individual enclitics to specify transliteration, qualifiers, etc. See the section below on inline modifiers.

Multiple lemmas and inline modifiers[සංස්කරණය]

In some cases, a term is the inflection of multiple lemmas, which work alike and are alternative forms of each other. In this case, rather than duplicating the inflection tags on separate lines with separate calls to {{inflection of}} (one per lemma), you can list multiple lemmas in a single call to {{inflection of}}. To do this, separate the lemmas with a comma (without a following space). You can attach inline modifiers to each individual lemma in place of separate params such as |tr= and |t=, similarly to {{col}} (and variants such as {{col3}}, {{der4}}, etc.); {{syn}} (and variants such as {{ant}}); etc. The general syntax looks like Изабе́лла<tr:Izabɛ́lla><t:Isabelle> to specify modifiers such as transliterations, glosses and qualifiers. With multiple lemmas, the syntax looks like Изабе́ла<tr:Izabɛ́la>,Изабе́лла<tr:Izabɛ́lla><t:Isabelle>. See Example 3 below for an example that uses inline modifiers.

The following modifiers are recognized; see {{link}} for the exact meaning of these modifiers.

  • t: gloss
  • tr: transliteration
  • ts: transcription, for languages where the transliteration and pronunciation are markedly different
  • q: qualifier, e.g. rare; this appears *BEFORE* the term, parenthesized and italicized
  • qq: qualifier, e.g. rare; this appears *AFTER* the term, parenthesized and italicized
  • g: comma-separated list of gender/number specifications
  • alt: alternative display text
  • pos: part of speech
  • lit: literal meaning
  • id: sense ID; see {{senseid}}
  • sc: script code

Enclitics specified using the |enclitic= parameter can similarly have inline modifiers attached to them. Do not go overboard in the use of these modifiers; it is better in most cases to just specify the bare enclitic and put all the relevant information for the clitic in the linked page. But in some cases it may be necessary to specify e.g. manual transliterations, for languages such as Persian and Hebrew that don't provide automatic transliteration; glosses and/or sense ID's for homonymous enclitics; etc.

Examples[සංස්කරණය]

Example 1[සංස්කරණය]

On the page for the Spanish non-lemma form aman:

# {{inflection of|es|amar||3|p|pres|act|ind}}
gives
  1. amar යන යෙදුමෙහි third-person බහුවචනය present active indicative

Example 2[සංස්කරණය]

On the page for the Russian non-lemma form пути́ (putí):

# {{inflection of|ru|путь||gen//dat//pre|s|;|nom//acc|p}}
gives
  1. путь (putʹ): යන යෙදුමෙහි inflection
    1. genitive/dative/prepositional singular
    2. nominative/accusative බහුවචනය

Note here how the // separator separates tags when multiple tags apply, and ; separates inflections. When ; is used, the display format changes to a multi-line format, as shown. Furthermore, since the lemma is in a non-Latin script in a language with automatic transliteration, that transliteration is automatically shown.

Example 3[සංස්කරණය]

On the page for the Japanese non-lemma form 飛び移らず (tobiutsurazu):

# {{inflection of|ja|飛び移る<tr:tobiutsuru>||neg|continuative}}
gives
  1. 飛び移る (tobiutsuru) යන යෙදුමෙහි negative continuative

Note here how an unrecognized tag continuative is used. Such tags need to be spelled out in full, and won't be linked to anything. Furthermore, in this case, although Japanese uses a non-Latin script, no automatic transliteration is available, so the transliteration needs to be manually supplied if desired.

Example 4[සංස්කරණය]

On the page for the Russian non-lemma form дости́гнем (dostígnem):

# {{inflection of|ru|дости́гнуть,дости́чь||1|p|fut|ind|pfv}}
gives
  1. дости́гнуть (dostígnutʹ) and дости́чь (dostíčʹ) යන යෙදුමෙහි first-person බහුවචනය future indicative perfective

Here, дости́чь (dostíčʹ) is an alternative infinitive form of the lemma дости́гнуть (dostígnutʹ), so we specify both lemmas, comma-separated, rather than duplicating the {{inflection of}} call on two lines.

Example 5[සංස්කරණය]

On the page for the Finnish non-lemma form kävelisinköhän:

# {{infl of|fi|kävellä||1|s|pres|cond|enclitic=-ko,-han|t=to walk}}
gives
  1. kävellä (to walk) (with enclitics -ko and -han) යන යෙදුමෙහි first-person singular present conditional

This particular term is a first-singular present conditional form of the verb kävellä (to walk), with two enclitics attached to the end.

Example 6[සංස්කරණය]

On the page for the Gothic non-lemma form 𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽𐌳𐌴𐌹 (witāndei):

# {{infl of|got|𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽𐌳𐍃<tr:witānds>||nom|f|s|prespart-of=𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽<tr:witān><t:to observe>}}
gives
  1. 𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽𐌳𐍃 (witānds), the 𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽 (witān, to observe) යන යෙදුමෙහි present participle යන යෙදුමෙහි nominative feminine singular

The lemma page contains two different verbs with the same spelling, 𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽 (witan, to know) and 𐍅𐌹𐍄𐌰𐌽 (witān, to observe) (with a long vowel). As a result, the page for the above non-lemma form has entries for the same two verbs, and it is necessary to supply the transliteration of the long-vowel variant along with a gloss to disambiguate the two.

Example 7[සංස්කරණය]

On the page for the Ukrainian noun пере́гляд (peréhljad):

# {{infl of|uk|перегляда́ти<g:impf>,перегля́нути<g:pf>,перегля́діти<g:pf>||vnoun}}
  1. перегляда́ти impf (perehljadáty), перегля́нути pf (perehljánuty), and перегля́діти pf (perehljádity) යන යෙදුමෙහි verbal noun

This example shows the use of inline modifiers with multiple lemmas.

Inflection tags[සංස්කරණය]

The following non-language-specific inflection tags are available for use in describing inflections as per Module:form of/data (more common tags) and Module:form of/data2 (less common tags):

Canonical tag Shortcut(s) Display form
Person (more common)
first-person 1 first-person
impersonal impers impersonal
second-person 2 second-person
third-person 3 third-person
Person (less common)
fourth-person 4 fourth-person
second-person-object form 2o second-person-object form
Number (more common)
dual d, du dual
multiple-possession mpos multiple-possession
single-possession spos single-possession
singular s, sg singular
බහුවචනය p, pl බහුවචනය
Number (less common)
associative plural ass p, ass pl, assoc p, assoc pl associative plural
collective col collective
collective-possession cpos, colpos collective-possession
distributive paucal dpau distributive paucal
paucal pau paucal
singulative sgl singulative
transnumeral trn singular or plural
trial tri trial
Gender (more common)
common c common
feminine f feminine
masculine m masculine
natural masculine natm natural masculine
neuter n neuter
nonvirile nv nonvirile
Gender (less common)
natural feminine natf natural feminine
virile vr virile
Animacy (more common)
animate an animate
inanimate in, inan inanimate
personal pr, pers personal
Tense/aspect (more common)
aorist aor, aori aorist
future fut, futr future
future perfect futp, fperf future perfect
imperfect impf, imperf imperfect
imperfective impfv, imperfv imperfective
non-past npast non-past
past past
past historic phis past historic
perfect perf perfect
perfective pfv, perfv perfective
pluperfect plup, pluperf pluperfect
present pres present
preterite pret preterite
progressive prog progressive
Tense/aspect (less common)
abtemporal abtemp abtemporal
anterior ant anterior
cessative cess cessative
complete compl complete
concomitant concom concomitant
confirmative conf confirmative
contemplative contem contemplative
contemporal contemp contemporal
continuative continuative
continuous cont continuous
delimitative delim delimitative
durative dur durative
frequentative freq frequentative
futuritive futv, futrv futuritive
habitive habv habitive
habitual hab habitual
immediative imm, immed immediative
incidental incid incidental
iterative iter iterative
momentane momentane
momentaneous mom momentaneous
posterior post posterior
preconditional precond preconditional
prospective pros prospective
purposive purp purposive
recently complete rcompl recently complete
resultative res resultative
semelfactive semf semelfactive
serial ser serial
successive succ successive
terminative aspect term terminative
Mood (more common)
conditional cond conditional
hortative hort hortative
imperative imp, impr, impv imperative
indicative ind, indc, indic indicative
jussive juss jussive
modal mod modal
optative opta, opt optative
subjunctive sub, subj subjunctive
Mood (less common)
benedictive bened benedictive
cohortative coho, cohort cohortative
concessive conc concessive
contrafactual cfact contrafactual
counterfactual counterf counterfactual
desiderative des, desid desiderative
dubitative dub dubitative
energetic ener energetic
inferential infer, infr inferential
intensive inten intensive
intentional intent intentional
interrogative interr, interrog interrogative
necessitative nec necessitative
permissive perm permissive
potential potn potential
precative prec precative
prescriptive prescr prescriptive
presumptive presump presumptive
quotative quot quotative
renarrative renarr renarrative
volitive voli volitive
voluntative voln, volun voluntative
Voice/valence (more common)
active act, actv active
causative caus causative
ditransitive ditr ditransitive
intransitive intr, vi intransitive
mediopassive mp, mpass, mpasv, mpsv mediopassive
middle mid, midl middle
passive pass, pasv passive
reflexive refl reflexive
transitive tr, vt transitive
Voice/valence (less common)
antipassive apass, apasv, apsv antipassive
applicative appl applicative
autonomous auton autonomous
cooperative coop cooperative
pluritative plur pluritative
reciprocal recp, recip reciprocal
Non-finite (more common)
gerund ger gerund
infinitive inf infinitive
participle part, ptcp participle
personal infinitive pinf personal infinitive
supine sup supine
transgressive transgressive
verbal noun vnoun verbal noun
Non-finite (less common)
absolutive verb form absvf absolutive
agent participle agentpart agent participle
agentive ag, agent agentive
conjunctive conj conjunctive
connegative conn, conneg connegative
converb conv converb
debitive deb debitive
gerundive gerv gerundive
l-participle l-ptcp, lptcp l-participle
verbal of necessity verbnec verbal of necessity
verbal participle verbal participle
Case (more common)
ablative abl ablative
accusative acc accusative
dative dat dative
genitive gen genitive
instrumental ins instrumental
locative loc locative
nominative nom nominative
prepositional pre, prep prepositional
vocative voc vocative
Case (less common)
abessive abe abessive
absolutive absv absolutive
adessive ade adessive
adverbial case advc adverbial
agentive case agc agentive
allative all allative
associative ass, assoc associative
benefactive ben, bene benefactive
causal cauc, causc causal
causal-final cfi, cfin causal-final
comitative com comitative
comparative case comc comparative
delative del delative
direct dir direct
directive dirc directive
distributive dis, dist, distr distributive
elative ela elative
equative equc equative
ergative erg ergative
essive ess essive
essive-formal esf, efor essive-formal
essive-modal esm, emod essive-modal
illative ill illative
indirect indir indirect
inessive ine inessive
instructive ist instructive
lative lat lative
limitative lim limitative
locative-qualitative lqu, lqua locative-qualitative
objective objv objective
oblique obl oblique
partitive ptv, par partitive
privative priv privative
prolative pro, prol prolative
sociative soc sociative
subjective subjv, sbjv subjective
sublative sbl, subl sublative
superessive spe, supe superessive
temporal tem, temp temporal
terminative case ter terminative
translative tra, tran translative
State (more common)
attributive attr attributive
construct cons, construct state construct state
definite def, defn, definite state definite
indefinite indef, indf, indefinite state indefinite
mixed mix mixed
possessive poss possessive
predicative pred predicative
strong str strong
weak wk weak
State (less common)
independent genitive indgen independent genitive
possessor posr, possr possessor
reflexive possessive reflposs, refl poss reflexive possessive
substantive subs, subst substantive
Degrees of comparison (more common)
comparative degree comd, comparative comparative degree
positive degree posd, positive positive degree
superlative degree supd, superlative superlative degree
Degrees of comparison (less common)
absolute superlative degree asupd, absolute superlative absolute superlative degree
elative degree elad elative degree
equative degree equd equative degree
excessive degree excd excessive degree
relative superlative degree rsupd, relative superlative relative superlative degree
Register (less common)
archaic arch archaic
colloquial colloq colloquial
contemporary conty contemporary
dated dated
emphatic emph emphatic
familiar fam familiar
formal formal
informal inform informal
intimate intim intimate
literary lit literary
obsolete obs obsolete
polite pol polite
slang slang
Deixis (less common)
distal dstl distal
medial medl medial
proximal prox, prxl proximal
Clusivity (less common)
exclusive excl exclusive
inclusive incl inclusive
obviative obv obviative
Inflectional class (more common)
pronominal pron pronominal
Attitude (more common)
augmentative aug augmentative
diminutive dim diminutive
pejorative pej pejorative
Attitude (less common)
endearing end endearing
moderative moder moderative
Sound changes (more common)
contracted contr contracted
uncontracted uncontr uncontracted
Sound changes (less common)
alliterative alliterative
back back
front front
rounded round rounded
sigmatic sigm sigmatic
unrounded unround unrounded
vowel harmonic vharm vowel harmonic
Misc grammar (more common)
adjectival adj adjectival
adverbial adv adverbial
dependent dep dependent
form form
independent indep independent
long long
negative neg negative
nominalization nomzn nominalization
nominalized nomz nominalized
root root
short short
simple sim simple
stem stem
Misc grammar (less common)
absolute abs absolute
affirmative aff affirmative
affix af affix
affixal afl affixal
analytic anal, analytical analytic
aspect asp aspect
augmented augmented
circumfix circ, cirf, circf circumfix
circumfixal circl, cirfl, circfl circumfixal
conjunct conjt conjunct
deuterotonic deut deuterotonic
direct relative dirrel direct relative
indirect relative indrel indirect relative
infix infx infix
infixal infxl infixal
non-possessed npossd, npossed, nonpossessed non-possessed
nonfinite nonfin nonfinite
object obj object
periphrastic peri periphrastic
possessed possd, possed possessed
possessive affix posaf, possaf possessive affix
possessive prefix pospref, posspref possessive prefix
possessive suffix possuf possessive suffix
prefix pref prefix
prefixal prefl prefixal
prototonic prot prototonic
relative rel relative
subject sbj subject
suffix suf, suff suffix
suffixal sufl, suffl suffixal
synthetic synth synthetic
tense tense
tenseless tenseless
unaugmented unaugmented
Other tags (more common)
( (
) )
, ,
- -
/ /
: :
[ [
] ]
and and
Other tags (less common)

Other items (such as "atelic") may be used as needed, but should be spelled out in full (see examples).

Non-alias shortcuts[සංස්කරණය]

The following additional non-language-specific shortcuts are available for use in describing inflections as per Module:form of/data (more common shortcuts) and Module:form of/data2 (less common shortcuts):

Shortcut Expansion Display form
More common:
12 1//2 first/second-person
123 1//2//3 first/second/third-person
13 1//3 first/third-person
1d {1 d} first-person dual
1p {1 p} first-person බහුවචනය
1s {1 s} first-person singular
23 2//3 second/third-person
2d {2 d} second-person dual
2p {2 p} second-person බහුවචනය
2s {2 s} second-person singular
3d {3 d} third-person dual
3p {3 p} third-person බහුවචනය
3s {3 s} third-person singular
fn f//n feminine/neuter
mf m//f masculine/feminine
mfn m//f//n masculine/feminine/neuter
mn m//n masculine/neuter
simple past {simple past} simple past
simple present {simple present} simple present
spast {simple past} simple past
spres {simple present} simple present

Lang-specific information[සංස්කරණය]

The following tables contain all the language-specific information embedded into {{inflection of}}. The following types of information are provided:

  1. Language-specific inflection tags.
  2. Language-specific non-alias shortcuts (where "non-alias" means any shortcut that is not a simple alias for an inflection tag).
  3. Additional parameters that are available for the language in question to display the base lemma where an inflected form (e.g. the comparative, superlative, present participle, past participle, etc.) can in turn be inflected.
  4. Language-specific categories that are added in certain circumstances, depending on the particular inflection tags present (and in some cases, the value of the |POS=/|p= parameter, which supplies the part of speech for categorization purposes). The exact circumstances are not currently listed because they may be somewhat complex, but are described exactly in Module:form of/cats.
  5. Language-specific labels that are added in circumstances similar to those where categories are added, and which are described in Module:form of/cats. Note that some labels may in turn cause categories to be added, just as with other labels. These categories are listed below along with the labels themselves.

Breton

Breton-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
noun plural forms

Catalan

Catalan-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
participle forms
present participles
past participles

Gothic

Gothic-specific base lemma parameters:

Parameter Display form
comp-of comparative degree
sup-of superlative degree
prespart-of present participle
pastpart-of past participle

Gothic-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
present participles
past participles

Latvian

Latvian-specific inflection tags:

Canonical tag Shortcut(s) Tag type Display form
invariable Non-finite invariable
object of perception Non-finite object-of-perception
variable Non-finite variable

Latvian-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
adverbial forms of <<p=a>>s
negative verb forms
definite comparative adjectives
comparative adjectives
superlative adjectives
present active participles
present passive participles
past active participles
past passive participles

Lithuanian

Lithuanian-specific inflection tags:

Canonical tag Shortcut(s) Tag type Display form
būdinys Non-finite būdinys
padalyvis Non-finite padalyvis
participle of necessity Non-finite participle of necessity
pusdalyvis Non-finite pusdalyvis

Lithuanian-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
būdinys participles
padalyvis participles
pusdalyvis participles
dalyvis participles
comparative pronominal adjective forms
superlative pronominal adjective forms
comparative adjective forms
superlative adjective forms

Livonian

Livonian-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
present active participles
present passive participles
past active participles
past passive participles
gerunds
supine abessives
supines
debitives

Macedonian

Macedonian-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
verbal nouns
verb forms
participles
verb forms
adjectival participles
adverbial participles
perfect participles
aorist l-participles
imperfect l-participles
aorist l-participles
imperfect l-participles
participles
participle forms
collective plurals

Middle English

Middle English-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
first-person singular forms
second-person singular forms
third-person singular forms
first/third-person singular past forms
second-person singular past forms
plural forms
plural forms
plural subjunctive forms
plural past forms
singular subjunctive forms
singular past subjunctive forms
singular imperative forms
plural imperative forms
present participles
past participles

Northern Kurdish

Northern Kurdish-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
present participles
past participles

Scots

Scots-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
verb simple past forms
third-person singular forms

Swahili

Swahili-specific inflection tags:

Canonical tag Shortcut(s) Tag type Display form
consecutive Tense/aspect consecutive
gnomic Tense/aspect gnomic
situational Tense/aspect situational
ji-ma class object inflected Misc grammar ji-ma class object inflected
ji-ma class relative object inflected Misc grammar ji-ma class relative object inflected
ji-ma class subject inflected Misc grammar ji-ma class subject inflected
ki-vi class object inflected Misc grammar ki-vi class object inflected
ki-vi class relative object inflected Misc grammar ki-vi class relative object inflected
ki-vi class subject inflected Misc grammar ki-vi class subject inflected
ku class object inflected Misc grammar ku class object inflected
ku class relative object inflected Misc grammar ku class relative object inflected
ku class subject inflected Misc grammar ku class subject inflected
ku locative class object inflected Misc grammar ku locative class object inflected
ku locative class relative object inflected Misc grammar ku locative class relative object inflected
ku locative class subject inflected Misc grammar ku locative class subject inflected
m-mi class object inflected Misc grammar m-mi class object inflected
m-mi class relative object inflected Misc grammar m-mi class relative object inflected
m-mi class subject inflected Misc grammar m-mi class subject inflected
m-wa class object inflected Misc grammar m-wa class object inflected
m-wa class relative object inflected Misc grammar m-wa class relative object inflected
m-wa class subject inflected Misc grammar m-wa class subject inflected
mu locative class object inflected Misc grammar mu locative class object inflected
mu locative class relative object inflected Misc grammar mu locative class relative object inflected
mu locative class subject inflected Misc grammar mu locative class subject inflected
n class object inflected Misc grammar n class object inflected
n class relative object inflected Misc grammar n class relative object inflected
n class subject inflected Misc grammar n class subject inflected
pa locative class object inflected Misc grammar pa locative class object inflected
pa locative class relative object inflected Misc grammar pa locative class relative object inflected
pa locative class subject inflected Misc grammar pa locative class subject inflected
u class object inflected Misc grammar u class object inflected
u class relative object inflected Misc grammar u class relative object inflected
u class subject inflected Misc grammar u class subject inflected

Tooro

Tooro-specific inflection tags:

Canonical tag Shortcut(s) Tag type Display form
augmentless Misc grammar augmentless
class 1 Misc grammar class 1
class 10 Misc grammar class 10
class 11 Misc grammar class 11
class 12 Misc grammar class 12
class 13 Misc grammar class 13
class 14 Misc grammar class 14
class 15 Misc grammar class 15
class 16 Misc grammar class 16
class 17 Misc grammar class 17
class 18 Misc grammar class 18
class 2 Misc grammar class 2
class 3 Misc grammar class 3
class 4 Misc grammar class 4
class 5 Misc grammar class 5
class 6 Misc grammar class 6
class 7 Misc grammar class 7
class 8 Misc grammar class 8
class 9 Misc grammar class 9

අසර්බයිජානි

අසර්බයිජානි-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
subject past participles
broken noun plural forms

ඉංග්‍රීසි

ඉංග්‍රීසි-specific inflection tags:

Canonical tag Shortcut(s) Tag type Display form
second-person (-st) Person second-person
third-person (-th) Person third-person

ඉංග්‍රීසි-specific non-alias shortcuts:

Shortcut Expansion Display form
ed-form {spast and past part} simple past and past participle
ing-form {pres part and ger} present participle and gerund
s-verb-form {3 s spres ind} third-person singular simple present indicative
st-form {2-st s spres ind} second-person singular simple present indicative
st-past-form {2-st s spast ind} second-person singular simple past indicative
th-form {3-th s spres ind} third-person singular simple present indicative

ඉංග්‍රීසි-specific labels (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Label Display form Associated categories
archaic third singular archaic ඉංග්‍රීසි archaic third-person singular forms
archaic second singular present archaic ඉංග්‍රීසි second-person singular forms
archaic second singular past archaic ඉංග්‍රීසි second-person singular past tense forms

එස්තෝනියානු

එස්තෝනියානු-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
participles

ඕලන්ද

ඕලන්ද-specific base lemma parameters:

Parameter Display form
comp-of comparative degree
sup-of superlative degree
pastpart-of past participle

ඕලන්ද-specific inflection tags:

Canonical tag Shortcut(s) Tag type Display form
second-person (gij) Person second-person (gij)
second-person (u) Person second-person (u)
diminutive Attitude diminutive
dependent Misc grammar dependent-clause

ඕලන්ද-specific non-alias shortcuts:

Shortcut Expansion Display form
infl {m//f s attr ; def n s attr ; p attr}
  1. masculine/feminine singular attributive
  2. definite neuter singular attributive
  3. බහුවචනය attributive

ඕලන්ද-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
noun case forms
adjective case forms
case forms

ඕලන්ද-specific labels (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Label Display form Associated categories
plural imperative archaic
subjunctive dated or formal
archaic case form archaic

ග්‍රීක

ග්‍රීක-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
dative forms
verb past tense forms
verb nonfinite forms

ජපන්

ජපන්-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
past tense verb forms
conjunctive verb forms

ජර්මානු

ජර්මානු-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
present participles
past participles

පාලි

පාලි-specific base lemma parameters:

Parameter Display form
caus-of causative

පෝලන්ත

පෝලන්ත-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
short adjective forms

බල්ගේරියානු

බල්ගේරියානු-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
adverbial participles
present active participles
past passive participles
past active aorist participles
past active imperfect participles

යුක්‍රේනියානු

යුක්‍රේනියානු-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
participles
verb forms
present active participles
present passive participles
present adverbial participles
past active participles
past passive participles
past adverbial participles

සංස්කෘත

සංස්කෘත-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
desiderative verbs
verbs derived from primitive verbs
frequentative verbs
verbs derived from primitive verbs
root forms

ස්වීඩන්

ස්වීඩන්-specific labels (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Label Display form Associated categories
past subjunctive dated
present subjunctive archaic
past subjunctive dated
1st plural present indicative obsolete
2nd plural present indicative obsolete
plural present indicative pre-1940
1st plural past indicative obsolete
2nd plural past indicative obsolete
plural past indicative pre-1940
1st plural imperative obsolete
2nd plural imperative archaic or dialectal

හංගේරියානු

හංගේරියානු-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
past participles
present participles
future participles
adverbial participles
verbal participles

ෆින්ලන්ත

ෆින්ලන්ත-specific categories (the exact conditions under which these are added are described in Module:form of/cats):

Category
long first infinitives
active second infinitives
passive second infinitives
active third infinitives
passive third infinitives
fifth infinitives

Language-independent categorization[සංස්කරණය]

Depending on the particular tags and on the presence/absence of the |p=/|POS= parameter, language-specific or language-independent categories may be added. The exact conditions under which this happens are described in Module:form of/cats, but the following is a list of all language-independent categories that may be added:

(no language-independent categories currently)

Language-independent labels[සංස්කරණය]

Depending on the particular tags and on the presence/absence of the |p=/|POS= parameter, language-specific or language-independent labels may be added, as with categories. The exact conditions under which this happens are described in Module:form of/cats, but the following is a list of all language-independent labels that may be added:

(no language-independent labels currently)

Part-of-speech tags[සංස්කරණය]

The following part-of-speech tags are available for use as the |p= or |POS= parameter. Note that either the full (canonical) form or any of the short forms can be used and are equivalent.

Canonical part of speech Shortcut(s)
adjective a, adj
adverb adv
article art
cardinal numeral cnum
conjunction conj
converb conv
determiner det
interjection int, intj
intransitive verb vi
noun n
numeral num
ordinal numeral onum
participle part
particle pcl
postposition postp
preposition pre, prep
pronoun pro, pron
proper noun pn, proper
transitive and intransitive verb vti
transitive verb vt
verb v, vb

"https://si.wiktionary.org/w/index.php?title=සැකිල්ල:inflection_of&oldid=128745" වෙතින් සම්ප්‍රවේශනය කෙරිණි